Portál kulturního a přírodního dědictví Kraje Vysočina
Zámek (muzeum), Kamenice nad Lipou
zpět do výpisu
Slavnou prastarou lípu, po které nese město Kamenice název, je možné vidět v zámeckém anglickém parku, který obklopuje zdejší zámek. Půvabný zámek, přestavěný naposledy v 1. polovině 19. století v pozdně klasicistním stylu, v sobě dnes ukrývá sbírky pražského Uměleckoprůmyslového muzea, originální Muzeum pro všechny smysly a stálou expozici Hračky pro kluky i děvčata.
Region: | Pelhřimovsko | Okres: | Pelhřimov | Obec: | Kamenice nad Lipou | Ulice: | náměstí Čsl. armády |
|
více informací
Podrobný popis:
Páni z Kamenice si na místě dnešního zámku vystavěli pevný kamenný hrad již ve 13. století. Dnes bohužel o této fázi historie budovy moc nevíme – neznámé je umístění původní kaple, existence hlavního sálu a dokonce i tvar a množství hradních věží. V polovině 16. století a v letech 1580-1583 byl totiž hrad přestavován na renesanční pohodlné sídlo a přízemí obdélníkového nádvoří dodnes lemují renesanční otevřené arkády. V prvním patře byly arkády zazděny roku 1842. Vstupní bránu, před kterou dříve býval padací most, dnes střeží barokní věž z roku 1744. Počátkem 19. století dal zámek přestavět děd básníka R. M. Rilkeho F. Rilke. Klasicistní podobu mu vtiskla přestavba iniciovaná Jakubem Rudolfem Geymüllerem mezi roky 1839 a 1842 a zámek tak ztratil renesanční charakter. Ve východním křídle je přesto dochován velký renesanční sál zaklenutý na dva středové sloupy. Pozoruhodná jsou i zámecká sklepení, ve kterých je umístěna část expozice hraček.
V minulém století, po konfiskaci posledním majitelům v roce 1945, byl zámek až do roku 1998 využíván jako dětská ozdravovna. V této době byl například velký gotický sál v podzemí severního křídla využíván jako kotelna. Poté zámek do své správy převzalo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, které zde po rozsáhlé rekonstrukci vybudovalo úložné prostory pro své sbírky. Depozitáře jsou přístupné i běžným návštěvníkům. Ve studijním depozitáři nábytku z 19. a 20. století se pak mohou seznámit s vývojem designu nábytku v českých i evropských zemích, v renesančním sále si mohou prohlédnout expozici uměleckého kovářství od gotiky do 20. století.
Muzeum pro všechny smysly oslovuje smyslové vnímání návštěvníka, tedy zrak, sluch, hmat, čich a chuť. Jednotlivé smysly jsou pojítkem celé expozice, podle způsobu vnímání jsou exponáty rozděleny do skupin v jednotlivých expozičních místnostech. Návštěvníky do zámku lákají ale i další akce – pravidelně se zde například koná Hračkobraní, letní festival hraček a jejich výrobců. Festival se snaží zviditelnit klasické české hračky z tradičních materiálů.