Portál kulturního a přírodního dědictví Kraje Vysočina
Hrad Roštejn (prohlídky), Doupě
zpět do výpisu
Dobře zachovaný hrad, který se vypíná na skalnatém vrcholu kopce, postavili ve 14. století páni z Hradce. Na jeho severním konci se tyčí bergfrit - věž velmi neobvyklého půdorysu zploštělého sedmiúhelníka s tupým břitem, která nabízí pěkný výhled do okolí. Objekt je v majetku kraje Vysočina a je pobočkou Muzea Vysočiny Jihlava, takže jeho brány jsou návštěvníkům otevřené. V roce 2018 byla otevřena nová interaktivní prohlídková trasa se zaměřením na přírodu, lovectví a myslivost.
Region: | Telčsko | Okres: | Jihlava | Obec: | Doupě | Ulice: | Doupě |
|
více informací
Podrobný popis:
Hrad se původně jmenoval Rosenstein - Růžový kámen, z čehož se postupně stalo Roštejn. Gotický strážný hrad postavili v 1. polovině 14. století páni z Hradce. První zpráva o Roštejnu je v zemských deskách brněnských z roku 1353. Z této doby pochází sedmiboká věž, ke které přiléhal palác postavený na skále. V roce 1423 byl hrad obléhán husity pod vedením hejtmana Jana Hvězdy z Vícemilic. Postupně hrad ztrácel vojenský význam, a když se v roce 1536 stal součástí telčského panství, Zachariáš z Hradce si ho upravil na lovecké sídlo a kolem založil oboru. V období této přestavby byl palác zvýšen o další patro, vzniká hradní kaple a rytířský sál. Majiteli hradu byli vždycky páni zámku v Telči, takže po vymření pánů z Hradce v roce 1604 se hrad Roštejn dostal do vlastnictví Slavatů, po nich Liechtensteinů a naposledy Podstatských. V polovině 18. století ještě proběhla barokní přestavba hradu, ale v průběhu 19. století přestává hrad sloužit jako sídlo šlechty a pomalu chátrá. Podíl na tom měl i veliký požár v roce 1915, kdy po úderu blesku hrad z větší části vyhořel. Rozsáhlé rekonstrukční a adaptační práce probíhaly na hradě postupně v letech 1956-1982.
Na hradním nádvoří se každoročně koná řada kulturních akcí, v červenci a srpnu lze objednat noční prohlídky, v historických sálech jsou pořádány svatební obřady. Hrad je obklopen oborou, o níž se historické materiály zmiňují již v roce 1592. Žije v ní stohlavé stádo muflonů a čtyřicítka divočáků. Oboru zpřístupňuje naučná stezka.
Od roku 2017 probíhá rozsáhlá rekonstrukce hradu vč. instalace nových moderních expozic. Ukončení prací je plánováno na rok 2019. Hrad je i během rekonstrukce otevřen veřejnosti.