Portál kulturního a přírodního dědictví Kraje Vysočina
Hrad (prohlídky), Ledeč nad Sázavou
zpět do výpisu
Rozsáhlý komplex ledečského hradu se majestátně vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Původní raně gotický hrad z poloviny 13. století byl v průběhu historie přestavován pozdně goticky, renesančně i barokně – tak, jak se měnily potřeby a vkus majitelů, kteří se zde často střídali. K návštěvě hradu již zdálky zve nově zpřístupněná okrouhlá věž, která dominuje celému hradnímu areálu i městu samotnému. Po zdolání 111 schodů se návštěvníkovi otevírá krásný výhled do širého okolí. Hrad nabízí několik prohlídkových okruhů (historický, muzejní, dětský - expozice plyšových medvídků, muzeum Jaroslava Foglara).
Region: | Světelsko a Ledečsko | Okres: | Havlíčkův Brod | Obec: | Ledeč nad Sázavou | Ulice: | Husovo náměstí |
|
více informací
Podrobný popis:
Vznik muzea je datován do roku 1911, kdy bylo založeno pokrokovými učiteli v Dolních Kralovicích. Jednalo se o muzeum ledečského politického okresu: v roce 1931 byly sbírky převezeny do Ledče a později umístěny na hradě. Muzeum má celkem tři výstavní místnosti, kde jsou vystaveny předměty připomínající historii města a okolí. Jedná se o výrobky hrnčířů, tkalců, barvířů, sklářů, kovářů a jiných řemeslníků. Je zde velká numismatická sbírka z darů a nálezů pokladů na Ledečsku. Kvalitní jsou i zbraně ze sbírky Josefa rytíře Štánglera ze zámečku v Horce nad Sázavou. Návštěvník si může prohlédnout rovněž sklo z místních manufaktur a sbírku hodin a obrazů z majetku hradu. V galerii muzea jsou pořádány krátkodobé výstavy současných tvůrců a umělců.
Majitelé ledečského panství založili hrad severně od tehdejší vsi. Poprvé je uváděn v pramenech až v roce 1460. Z té doby také známe první majitele, rod pánů z Říčan. Jejich erb dokonce s drobnými úpravami převzala Ledeč do svého znaku. V roce 1509 se zřítil strop východního paláce a při této tragické nehodě zahynula manželka tehdejšího majitele Jana Buriana Ledečského z Říčan, jejich dva synové a jejich družky. Rod pánů z Říčan po tomto neštěstí hrad opustil a na panství se dramaticky střídali další majitelé i stavební slohy. Z raně gotického hradu se dochovala věž, malý palác a jižní parkán, ty jsou však značně pozměněné pozdně gotickými a renesančními přestavbami. Doba raného baroka přinesla pouze doplnění opevnění a užitkové stavební úpravy. Panství se postupně zadlužilo a v roce 1753 ho koupila císařovna Marie Terezie pro svůj nově založený Řád zchudlých šlechtičen v Praze na Hradčanech. Na dnešním vzhledu hradu se významně podepsal požár z 8. března 1879. Hrad byl sice opravován, nikdy se ho už ale nepodařilo vrátit do takového stavu, v jakém byl před požárem. Původně dvoupatrová budova na druhém nádvoří musela být snížena a z psaníčkových renesančních sgrafit se dochovaly také jenom zbytky. V přízemí renesančně upravené severní budovy se dochoval klenutý strop zdobený sgrafity s rostlinnými motivy. Do hradu dnes vstupujeme přes příkop po kamenném mostě, kterým byl roku 1838 nahrazen původní most dřevěný.
Po první pozemkové reformě roku 1919 začal ledečské panství spravovat stát a v roce 1951 předal hrad k užívání státním lesům. Dnes je hrad ve vlastnictví města, které postupně realizuje jeho obnovu.